Marknadsföring i Sociala Medier : En kvantitativ studie ur ett socialt nätverksperspektiv

Detta är en Magister-uppsats från Mälardalens högskola/Akademin för hållbar samhälls- och teknikutveckling; Mälardalens högskola/Akademin för hållbar samhälls- och teknikutveckling; Mälardalens högskola/Akademin för hållbar samhälls- och teknikutveckling

Sammanfattning:

I studien studeras hur komplexiteten kring sociala medier kan studeras, samt på vilket sätt sociala nätverk är relaterade till nätverken i sociala medier och hur det påverkar konsumenterna. 

Syftet med studien är att undersöka de sociala medierna i förhållande till de sociala nätverken med fokus på konsumentbeteende och därigenom skapa en generell modell som förklarar problematiken. 

Studien bygger på en litteraturstudie som i första hand sammanställts av artiklar med fokus på ämnesområdena sociala nätverk, elektroniska sociala nätverk och sociala medier. En enkätundersökning gjordes för att sammanställa konsumenters åsikter om ämnesområdena, i syfte att tillslut utmynna i en analys och diskussion. 

Det går att konstatera att sociala medier har vidgat det sociala nätverket för den enskilde konsumenten. Detta resulterar i att den enskilde konsumenten nu kan komma i kontakt med fler aktörer och andra konsumenter som i många fall kan vara okända. Trots att de är okända tenderar konsumenter att lita på den information som erhålls i den utsträckningen att det kan påverka köpbeslutet. 

  HÄR KAN DU HÄMTA UPPSATSEN I FULLTEXT. (följ länken till nästa sida)